13.6.10

Terminologia

Zauważyliśmy, że dla wielu niezrozumiałe jest hasło: "defragmentacja", które często odbierane jest pejoratywnie. A DEfragmentacja to proces odwrotny do fragmentacji i to ten drugi ma negatywny oddźwięk. Stąd konieczność wyjaśnienia terminologii:

FRAGMENTACJA
1)
podział całości na odrębne części
słownik języka polskiego
2)
"Fragmentacja (system plików) -
niekorzystne zjawisko, zachodzące w systemie plików, polegające na pojawianiu się nieciągłości obszarów zapisanych i niezapisanych na dysku twardym komputera. Ich przyczyną jest niedoskonała budowa systemu plików, usuwanie i dodawanie nowych plików oraz zmiany, polegające na dopisywaniu i skracaniu plików już istniejących. Niektóre systemy plików wykazują bardzo małą odporność na fragmentację. Wynika to z mało przemyślanych algorytmów, sterujących alokacją danych na sektorach dysku twardego.

Fragmentacją określa się także zapisywanie poszczególnych plików na oddalonych od siebie sektorach, co powoduje duże opóźnienia w czasie ich odczytu lub zapisu.

Skutki fragmentacji:
Najpoważniejszym skutkiem fragmentacji systemu plików jest spadek wydajności operacji na plikach. Duża fragmentacja zmusza do częstej relokacji głowicy dysku twardego, co jest czasochłonne. Fragmentacja zmniejsza także prawdopodobieństwo odzyskania danych z dysku w wypadku awarii systemu plików."
wikipedia

DEFRAGMENTACJA
1)
procedura ponownego zapisu plików znajdujących się już na dysku twardym tak, aby wszystkie części danego pliku były zapisane w kolejnych sektorach

słownik języka polskiego
2)
"Operacja układająca pliki na dysku komputerowym tak, aby system miał do nich szybszy dostęp. Najczęściej jest to poukładanie bloków jednego pliku po kolei, kiedy są one rozrzucone po całej partycji."

wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz